sobota, 3 marca 2012

ŚWIAT ŻAB



W wielu kulturach żaba była kojarzona z księżycem i bóstwami lunarnymi a także otaczana czcią jako uosobienie Bogini płodności, czemu nie należy się dziwić patrząc wiosną na ilość żabiego skrzeku nawet w niewielkiej kałuży i obserwując niestrudzone figliki żabich par.
 Heket - egipska bogini wody, to przecież kobieta-żaba, patronka szczęśliwych porodów i długiego życia.




 W Egipcie szacowną żabę uważano za symbol życia i zmartwychwstania, w mitologii hinduskiej podtrzymywała wszechświat 


 Celtów reprezentowała uzdrawiające źródła


 a w Chinach pilnowała pieniędzy i dbała o dobrobyt.


 Tylko w Starym i Nowym Testamencie popsuto żabom opinię.


 W Starym Testamencie były jedną z plag egipskich a w Nowym symbolem sił nieczystych - jak z resztą większość rzeczy kojarzących się z seksem i płodnością…







 Feng shui Sposób na bogactwo ... Jednym z najpopularniejszych amuletów sprzyjających bogactwu jest żaba z pieniążkiem w pyszczku ...



Celem Feng shui jest właściwe wykorzystanie i polepszenie otaczającego nas środowiska, oddalenie złego losu, przyciągnięcie szczęścia i pomyślności. Kiedy dokonamy kilka podstawowych zmian według chińskiej sztuki aranżacji mogą spotkać Cię pozytywne 'zbiegi okoliczności'.
Feng shui nie jest religią lecz, drogowskazem jak szczęśliwie żyć, dąży do zaistnienia równowagi potrzebnej do szczęśliwego życia.
Feng Shui dąży do przywrócenia równowagi przez właściwe umiejscowienie i użycie czynników wpływających na energię 'Chi', która łączy człowieka z otoczeniem.



I tak według Feng shui Trzynożna żaba z monetą 
dba o rozwój w zakresie zawodowego i prywatnego życia. Jest dobrym dostawcą pozytywnej energii w materialnym znaczeniu. Rano i w południe ustawiamy ją tak aby jej pyszczek skierowany był na wschód lub południowy wschód, aby mogła zaczerpnąć świeżej , aktywnej energii pieniądza. Najlepszym miejscem dla niej jest parapet, gdzie może prosto wyglądać przez okno(ale nie skośnie).Po południu przekręcamy ją o 180 stopni , po to aby mogła pobrane bogactwo przez pozostałe godziny wypluwać i obdarowywać nim swoich mieszkańców .





Stosowana w celu poprawienia sytuacji materialnej.
Można także umieścić żabkę w rejonie bogactwa nosić w portfelu, trzymać przy kasie lub kasie , jak i z książką przychodów by pomnażać swoje dochody.



. ŻABA W MAGII i WIERZENIACH LUDOWYCH


 przypisywano im właściwości magiczne:  niewidzialność; moc lecznicza;  trucizna;  talizman;  




Żaba a miłość



  Nalewka , którą robiły nasze pra pra pra bacie dla naszych  pra pra pra dziadków i oczarowywały nią swoich kochanków

.Nalewka z czarami działa do dziś


Do tego rytuału potrzebne jest drewniane pudełeczko . 
O północy w pełnię księżyca, jdz nad staw lub strumyczek lub nad rzekę,nazbieraj tam trzy garści trawy i kwiatów ,które włożysz do drewnianego pudełeczka  a następnie znajdź tam zieloną żabę, złap ją i włóż do pudełka drewnianego przynieś do domu .
Napisz 3 życzenia na białej karteczce i włóż do pudełeczka gdzie siedzi żabka.
 Przykryj żabkę i kartkę z życzeniami trawą i postaw to pudełko na balkonie lub parapecie okna przy otwartym oknie,zapal trzy czerwone świece.
Usiądź wygodnie przed tym pudełkiem i mów do żaby by spełniła twoje 3 życzenia.Kiedy żaba Cię wysłucha wyskoczy z pudełka i pójdzie spełnić twoje życzenia, a jeżeli będzie tam siedziała i nie wyskoczy do rana znaczyć to będzie że twoja żaba  nie spełni szybko twoich życzeń, lub wcale ich nie spełni. Jeżeli żaba wskoczy do mieszkania twego znaczyć to będzie że nie masz szczęścia i jest na tobie klątwa rodzinna .



ŻABA W MITOLOGII


Na przestrzeni wieków żaby uznawane były za bardzo popularne zwierząta pojawiające się w różnych reprezentajach mitologicznych prekolumbijskich kultur. Słynne są przykłady wyrobów ze złota, w których żaby pojawiają się jako elementy kute lub wytłaczane.
Zgodnie z mitologią kogui, żaba uznawana była początkowo za drugą żonę boga Słońca. Ponieważ była mu jednak niewierna,

 Słońce rzuciło ją na ziemię, niszcząc ją na tysiące kawałków i zamieniając każdy fragment w żabę. Od tego momentu, żaby wychodzą zawsze podczas deszczu, kiedy Słońce nie może ich zobaczyć.




 W wielu prekolumbijskich mitologiach (kogui, sinu i quimbaya), żaba jest symbolem płodności, dostatku i kobiety.




Żaba w Styksie.  podziemne królestwo i rzeka i czarna żaba rechocąca w wodach Styksu






 Gdy żaby poprosiły Zeusa o króla, zrzucił im kij, który był jednak zbyt nieruchawy dla ich ambicji; zażądały więc potężniejszego władcy; wtedy bóg zesłał im węża wodnego, który je wszystkie pożarł (Bajka 42 Ezopa).




W wielu legendach-

Żaba (i ropucha) — zwierzę księżycowe, sprowadzające deszcz i odrodzenie jako istota ziemnowodna: zmiana środowiska odpowiada fazom Księżyca a. zmianom pogody z suchej na mokrą, deszczową, i odwrotnie; znikanie w wodzie i pojawianie się żaby związane z ideą śmierci, stwarzania i zmartwychwstania. 


Żaba — talizman, amulet. Różne części ciała żaby (i ropuchy) uważano za potężny talizman magiczny przeciw nieszczęściom, chorobom i „złemu oku” a. sprowadzający choroby i biedę na wrogów.



Żaba pojawia się również dość cząsto na prekolumbijskiej ceramice i jaskiniowych malowidłach Indian chibcha. Jak podkreśla w swojej „Historii badania sztuki jaskiniowej w Kolumbii” Antonio Núñez Jiménez, według magiczno-religijnych wierzeń ówczesnych społeczeństw, żaba związana była z wodą, Słońcem i księżycem, a przez to z porami roku, które służyły Indianom do organizacji cyklów upraw. Prekolumbijskie kultury pojmowały swój świat za pomocą mitologii i magii. To właśnie dlatego płodność przedstawiana była przez nich w formie spirali; płeć damska – w formie trójkąta; księżyc – w formie okręgu, a żaba jako wodne bóstwo.



Żaba w tradycyjnym rozumieniu legend i podań była symbolem płodności i życia seksualnego. Stąd też tyle księżniczek całujących żaby :)


Sennik – Żaba Może wskazywać na naszą zdolność do przemiany bądź adaptacji odnoszącą się do cech osobowości lub do warunków życia. Symbol ten ŻABA niesie często zapowiedź uznania, zysków i miłości. Szczególnie skacząca żaba zapowiada według interpretacji staroindyjskich udane interesy handlowe, ale często pod warunkiem że wykażemy się zimną krwią i intuicją. Zabicie lub zjadanie żaby każe się natomiast obawiać strat i chorób, spowodowanych naszym własnym postępowaniem.



Najbardziej niezwykłe żaby świata




Przezroczysta żaba

Właściwie hyalinobatrachium pellucidum, zwana też żabą transparentną. Skąd ta nazwa? Oczywiście stąd, że ciałko tego niewielkiego płaza jest przejrzyste – możemy zobaczyć jego organy wewnętrzne.



Żaba omszała
Czyli theloderma corticale. Występuje w Wietnamie i Chinach. Żyje w lasach tropikalnych. Można ją spotkać na mokrych, ale także skalistych terenach. Jej nazwa pochodzi od ubarwienia – skóra pokryta jest plamami, jej struktura przypomina mech. To dziwne umaszczenie ułatwia żabie kamuflaż.



Żaba w dżinsach
Właściwie - dendrobates pumilio. Drzewołazy karłowate zamieszkują Amerykę Środkową i wyróżniają się niezwykle wyrazistymi barwami. Piękna czerwień płaza przyciąga uwagę, szczególnie, gdy kontrastuje z granatowymi odnóżami. Żabka, mierząca zwykle 2-3 centymetry, wygląda na ubraną w parę najbardziej popularnych na świecie spodni.



Atelop
Piękny czarny płaz upstrzony różowymi pręgami i okręgami to żabka z rodziny atelopus. Pobratymcy tego płaza żyjącego w Ameryce Południowej bywają, podobnie jak on, pięknie ubarwieni



Złoty atelop
Złoty atelopus jest kolejnym przykładem żaby o prześlicznej barwie – tym razem głębokiej, nasyconej żółci, z plamami lub bez. Spotkamy ją w Ameryce Środkowej i Południowej. Złota żaba jest symbolem Panamy - ma przynosić szczęście, niestety, w naturalnym środowisku trudno ją znaleźć.


Żółwia żaba
Po łacinie nazywa się myobatrachus gouldii. Swoim wyglądem przypomina żółwia, szczególnie, gdy patrzymy na żabę z góry. Ma niewielką głowę i okrągłe, bulwiaste ciało. Występuje w Australii.



Żaba rogata
Właściwie ceratophrys ornata. Duża, o ciężkim ciele, przypomina ropuchę. Płaz jest bogato ubarwiony, a jego ciało od zewnętrznej strony pokrywają wyrostki. Dwa większe znajdują się w okolicy oczu zwierzaka – tym małym rogom żaba zawdzięcza swoją nazwę.Drzewołaz niebieski



Drzewołaz niebieski
Inaczej dendrobates azureus. Żabka zamieszkuje lasy tropikalne Ameryki Południowej i, choć pięknie wygląda, jest niebezpieczna. W jej skórze znajdują się gruczoły, które produkują truciznę – tę samą, którą Indianie wykorzystywali do zatruwania strzał.



Dendrobates leucomelas
Kolejny trujący drzewołaz. Duży na około 4,5 centymetra, smoliście czarny z żółtymi plamami o nieregularnych kształtach. Co ciekawe, kształty są indywidualne dla każdej żaby.



Chwytnica kolorowa
Po łacinie nazywa się agalychnis callidryas. Śliczna, niewielka żabka o intensywnie zielonej, jasnej barwie i kontrastowych czerwonych oczach. Ten zwinny płaz osiąga rozmiary do 75 milimetrów, ma szczupłe kończyny, a jego boki pokrywają niebieskie pasy z żółtymi żebrowaniami. W zależności od samopoczucia lub otoczenia żabka potrafi zmieniać barwę.


 żaba, originally uploaded by Elwinga (béan-sidhe).



Pewna żaba 
Była słaba 
Więc przychodzi do doktora 
I powiada, że jest chora. 

Doktor włożył okulary, 
Bo już był cokolwiek stary, 
Potem ją dokładnie zbadał, 
No, i wreszcie tak powiada: 

"Pani zanadto się poci, 
Niech pani unika wilgoci, 
Niech pani się czasem nie kąpie, 
Niech pani nie siada przy pompie, 
Niech pani deszczu unika, 


Niech pani nie pływa w strumykach, 
Niech pani wody nie pija, 
Niech pani kałuże omija, 
Niech pani nie myje sie z rana, 
Niech pani, pani kochana, 
Na siebie chucha i dmucha, 
Bo pani musi być sucha!" 

Wraca żaba od doktora, 
Myśli sobie: "Jestem chora, 
A doktora chora słucha, 
Mam być sucha - będę sucha!" 

Leczyła się żaba, leczyła, 
Suszyła się długo, suszyła, 
Aż wyschła tak, że po troszku 
Została z niej garstka proszku. 

A doktor drapie się w ucho: 
"Nie uszło jej to na sucho!"
Jan Brzechwa







 . Wszystkie  zdjęcia, obrazki i ilustracje są ogólnie dostępne w internecie i są własnością ich autorów





moja zabka




MOJE ŻABY

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz