piątek, 6 kwietnia 2012

WIELKANOC



                                                                              WIELKANOC





Wielkanoc (Pascha) - najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie (obok Bożego Narodzenia) upamiętniające śmierć krzyżową i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Poprzedzający ją tydzień, stanowiący okres wspominania najważniejszych dla wiary chrześcijańskiej wydarzeń, nazywany jest Wielkim Tygodniem. Przez wieki spierano się, kiedy powinna być obchodzona. Podczas soboru nicejskiego w 325 roku ustalono, że będzie się ją obchodzić w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca. Wielkanoc jest więc świętem ruchomym: może wypaść najwcześniej 22 marca, a najpóźniej 25 kwietnia. Z dniem Wielkanocy powiązany jest termin większości ruchomych świąt chrześcijańskich, m.in.: środa Popielcowa, Wielki Post, Triduum Paschalne, Wniebowstąpienie Pańskie, Zesłanie Ducha świętego i inne. Po wprowadzeniu kalendarza gregoriańskiego znów pojawiły się odmienności: w prawosławiu Wielkanoc obchodzi się bowiem zgodnie z kalendarzem juliańskim.


Wielkanoc pachnie wiosną...
To pora tak radosna
Pełna pisanek kolorowych
I prezentów zajączkowych.
Na stole bazie i cukrowy baranek
I mnóstwo wody w dyngusowy poranek.




PRZYSŁOWIA WIELKANOCNE


*Wielką Niedzielę pogoda, duża w polu uroda. 
*Kto w Wielki Piątek sieje, ten się w żniwa śmieje. 
*Kiedy w Wielki Piątek pada, suche lato deszczyk nam ten przepowiada. 
*Jak w Wielki Piątek jest rosa, będzie obfity plon prosa. 
*W Wielki Piątek, gdy deszcz hojnie doliny zleje, że dużo mleka będzie, są pewne nadzieje. 
*Deszcz na Wielki Piątek napcha każdy kątek. 
*Jeśli w Wielki Piątek deszcz kropi, radujcie się chłopi. 
*Gdy Wielki Piątek ponury, Wielkanoc będzie bez chmury. 
*Gdy w Palmową Niedzielę słońce świeci, będą pełne stodoły, beczki i sieci. 
*Jeżeli Kwietnia Niedziela sucha, rok cały mokry, jeżeli mokra, rok suchy. 
*Pogoda w Kwietnia Niedzielę wróży urodzajów wiele. 
*W Niedzielę Kwietnia dzień jasny, jest to dla lata znak krasny. 
*Gdy mokro w Kwietnia Niedzielę, rok się sucho ściele. 
*Kwietnia Niedziela zimna - i listopad zimny. 
*Kto we Wielki Tydzień sieje, będzie miał szyćko wielgie. 
*W Wielki Piątek mróz, na suchym brzeżku siana wóz. 
*Jak we Wielki Piątek mróz, to na gołej kępce siana wóz. 
*W Wielki Piątek mróz, gdzie bądz na wzgórku siana wóz, w Wielki Piątek rosa, na łące nie chyci kosa. 
*Zielone Boże Narodzenie, a Wielkanoc biała, w polu uciecha mała. 
*Jak pada we Wielkanoc, to trzeci kłos na polu ginie, ale jak pada na Zielone Swiątki, to naprawi. 
*Jeżeli w Wielkanocną niedzielę deszcz, między Wielkanocą i Swiątkami więcej słoty niż pogody. 
*Od Wielkiejnocy do Zielonych Swiątek może lać i w piątek.



WIELKANOCNE POTRAWY



Polska tradycja potraw wielkanocnych jest bardzo bogata i nie ma chyba innej tak bogatej tradycji kulinarnej na czas obchodów Świąt Wielkanocnych.
Większość z nas jest bardzo przywiązana i dokłada wielu starań, aby śniadanie wielkanocne, nazywane święconym pełniło rolę przewodnika prowadzącego nas przez kolejne dni. Czekamy na to śniadanie przez cały Wielki Post, zatem nie dziwi fakt, że wszystkiego co znajduje się na stole staramy się skosztować choćby przynajmniej po troszeczkę.
Mam nadzieję, iż każdy kto będzie chciał przyrządzić coś specjalnego wybierze i przygotuje coś smacznego i wykwintnego przy pomocy tych przepisów.





CIASTO DROŻDŻOWE 



Składniki: 50 dag mąki tortowej, pół szklanki cukru, 5 dag drożdży, 10 dag margaryny, 3 żółtka, 1,5 szklanki mleka, rodzynki, aromat, szczypta soli Sposób przyrządzenia: Mąkę podzielić na dwie części. W połowie szklanki mleka rozpuścić drożdże z łyżką cukru i mąki, odstawić do wyrośnięcia. Pozostałe mleko mocno podgrzać (nie gotować), wymieszać z połową mąki i wyrośniętym rozczynem, pozostawić do wyrośnięcia. Do miski włożyć żółtka, wsypać sól, cukier i ubić trzepaczką, dodać roztopioną margarynę, aromat i ewentualnie rodzynki. Połączyć obie części ciasta, wsypać resztę mąki i dobrze wyrobić. Jeżeli jest za rzadkie, dosypać mąki. Z takiego ciasta można robić kluski na parze, placek drożdżowy, pączki, bułki z jagodami (lub innymi owocami), strucle z makiem, serem lub jabłkami

SMACZNEGO!!!








BABKA DROŻDŻOWA


Składniki:

 500 g mąki pszennej 200 gram masła lub margaryny 200 g letniej śmietanki 30% 130 g cukru 3 jajka 1 paczka suszonych drożdży 1 paczka cukru waniliowego kilka kropli aromatu cytrynowego 150 g rodzynek 70 g obranych i zmielonych migdałów albo płatków migdałowych, albo migdałów w kawałkach szczypta soli

 Sposób przyrządzenia:

 Drożdże wymieszać z łyżeczką cukru, wlać ciepłą śmietankę i zostawić pod przykryciem do wyrośnięcia. Do miski z mąką wsypać cukier, cukier waniliowy, szczyptę soli, aromat, jajka, rozczyn drożdżowy oraz stopiony i przestudzony tłuszcz. Wyrobić mikserem z końcówkami do zagniatania na najniższych obrotach, potem zwiększyć moc. Kulę ciasta odstawić pod przykryciem w ciepłym miejscu aż podwoi swą objętość. Dodać migdały i rodzynki i wymieszać dokładnie z ciastem. Przełożyć do wysmarowanej tłuszczem i wysypanej bułką tartą formy i poczekać aż wyraźnie podrośnie. Piec około 50 minut w piekarniku nagrzanym do 180 stopni. Wymiary blachy około 30x15x8 cm. Można dodać do ciasta szczyptę szafranu lub kurkumy. Dzięki temu babka uzyska piękny żółty kolor. Przepis na listę pl.rec. kuchnia podesłali Sylwia i Jurek, czerpiąc pomysł z archiwum przepisów dr. Oetkera.
SMACZNEGO!!!


BABKA MARMURKOWA


Składniki:


 1 kostka margaryny 1 ˝ szklanki cukru (lub mniej) 6 jajek 2 szklanki mąki wrocławskiej ž szklanki mąki ziemniaczanej małe opakowanie proszku do pieczenia ˝ szklanki śmietany 3 łyżeczki kakao aromat cytrynowy rodzynki (jeśli ktoś lubi)
Sposób przyrządzenia:
Margarynę utrzeć z żółtkami i cukrem. Mąki wymieszać ze sobą i proszkiem do pieczenia. Połączyć z utarta masą. Dodać śmietanę, aromat cytrynowy i wymieszać. Z białek ubić pianę i dodać do ciasta. Delikatnie wymieszać. Formę wysmarować tłuszczem i obsypać grysikiem lub bułką tartą. 2/3 ciasta wylać do formy Do 1/3 dodać kakao i wymieszać. Wylać do formy na ciasto białe i delikatnie rozprowadzić łyżką, nie mieszać. Piec 45 minut temp. ok. 180oC.
  SMACZNEGO!!!
!GRAŻKA



SERO-MAKOWIEC
 Składniki:
 Warstwa serowa:
1,2 kg białego sera, 30 dag margaryny lub masła, 40 dag cukru pudru, 6 jaj, 2 łyżki mąki ziemniaczanej, bakalie, pół łyżeczki proszku do pieczenia

Warstwa makowa:
25 dag maku, 35 dag cukru pudru, 6 jaj, 4 łyżki mąki, łyżeczka proszku do pieczenia, bakalie, olejek migdałowy lub rumowy
Polewa:
 po dwie łyżki margaryny, mleka, kakao i cukru
Sposób przyrządzania:
 Masło, cukier, żółtka utrzeć do białości i, ucierając dalej, po trochu dodawać zmielony ser i mąkę ziemniaczaną. Na koniec włożyć bakalie oraz pianę ubitą z białek i delikatnie wymieszać. Mak sparzyć i zemleć w maszynce. Żółtka utrzeć z cukrem do białości, wsypać mak i mąkę z proszkiem, starannie wymieszać, a na końcu dodać bakalie i pianę ubitą z białek. Do wysmarowanej tłuszczem formy wyłożyć najpierw masę serową, a potem makową i wstawić do gorącego piekarnika. Wszystkie składniki zagotować, mieszając. Upieczone i wystudzone ciasto polać polewą.
  
SMACZNEGO!!!!

GRAŻKA





JAJKA FASZEROWANE TUŃCZYKIEM

10 jajek
2 puszki tuńczyka w sosie własnym lub w oleju
2 małe cebulki
majonez
1cały szczypiorek,
2 łyżki kukurydzy konserwowej lub zielony groszek
sól, pieprz do smaku
Ugotować jajka na twardo, ostudzić, obrać ze skorupek, przekroić jajka na połówki, z każdej połówki wyjąć żółtko do miseczki, posiekać drobno cebulke dodać do żółtek, tuńczyka otworzyć odcedzić wiekszą iloś zaprawy (troszkę ma zostać) i dodać do żółtek. Doprawić solą i pieprzem. Wszystko razem wymieszać na jednolitą masę. Nadziewać połówki jajka (białka) masą. Ułożyć na półmisku do góry masą. Na ułożone jajka wyłożyć jednolicie majonez. Szczypiorek umyć i drobno posiekać, posypać na majonez - nastepnie na szczypiorek posypać kukurydzą lub zielonym groszkiem. Wstawić do lodówki do schłodzenia.

SMACZNEGO!!!!!
!GRAŻKA




ŁÓDECZKI FASZEROWANYCH JAJ

12 jaj na twardo
słoik majonezu
5 dag wędzonego łososia
5 dag startego sera żółtego
5 dag szynki
2 pomidory
po kilka śliwek w occie i zielonych oliwek do dekoracji
szczypior, natka
sól, pieprz do smaku
Jaja obierz, przekrój w poprzek na pół. Delikatnie wyjmij żółtka. Lekko zetnij spody (aby stabilnie stały na półmisku).
Żółtka rozetrzyj widelcem, połącz z majonezem, posól i popieprz. Podziel na trzy części. Jedną dokładnie wymieszaj ze startym żółtym serem. Drugą z posiekaną szynką, a trzecią z posiekanym wędzonym łososiem.
Otrzymane pasty lekko schłodź, nabieraj do szprycy, wypełniaj nimi połówki jajek.
Pomidory sparz i obierz ze skórki.
Faszerowane jaja udekoruj na półmisku, według uznania.
SMACZNEGO!!!!
GRAŻKA



                                          
DESER


Deser karmelowy
 Składniki:
 Torebka budyniu o smaku karmelowym, 2 szklanki mleka, 3 łyżki cukru, niepełna szklanka śmietany kremówki, 4 łyżki ajerkoniaku, kilka czekoladowych ciasteczek, dowolne owoce do dekoracji
Sposób przyrządzania:
 Budyń przyrządzić według przepisu na opakowaniu, wystudzić. Schłodzoną śmietanę ubić na sztywno z łyżką cukru, pod koniec ubijania dodać 2 łyżki ajerkoniaku. Niewielką porcję śmietany przełożyć do szprycy, a pozostałą wkładać do pucharków na przemian z budyniem. Na wierzchu umieścić warstwę budyniu. Deser polać resztą ajerkoniaku, udekorować śmietaną, ciasteczkami i owocami.

SMACZNEGO!!!
GRAŻKA




  
TORT

Składniki:
 6 jaj, 15 dag mąki, 3 łyżki ciemnego kakao, niepełna szklanka cukru, łyżeczka proszku do pieczenia.
Krem:
 pół litra śmietany kremówki, 5 łyżek cukru pudru, 50 dag wiśni z kompotu, mała torebka (10 g) żelatyny, szczypta cynamonu, cukier waniliowy, wiórki czekoladowe 
 Sposób przyrządzania:
 Jaja ubić z cukrem na parze. Mąkę wymieszać z kakao i proszkiem do pieczenia i dodawać po trochu do puszystej masy jajecznej. Lekko wymieszać, przełożyć do wysmarowanej tłuszczem tortownicy i piec około 30 minut w temperaturze 190°C. Wystudzone ciasto przekroić na trzy krążki, nasączyć dwoma szklankami słodkiego kompotu. Z porcji wiśni odłożyć kilkanaście do dekoracji, a pozostałe wymieszać z kilkoma łyżkami kompotu, cynamonem i dwoma łyżkami cukru. Żelatynę namoczyć w trzech łyżkach zimnej wody. Gdy napęcznieje, podgrzać i połowę dodać do wiśni. Schłodzoną śmietanę ubić z trzema łyżkami cukru pudru. Dolać do niej resztę żelatyny, cukier waniliowy i jeszcze przez chwilę ubijać. Na jednym krążku rozłożyć 1/3 porcji śmietany, przykryć drugim krążkiem. Posmarować go masą wiśniową i przykryć trzecim krążkiem. Wierzch i boki tortu posmarować częścią śmietany. Ozdobić rozetkami z pozostałej śmietany, wiśniami oraz wiórkami czekoladowymi.
  
SMACZNEGO!!!!
GRAŻKA




SAŁATKA Z MIĘSEM I SEREM FETĄ

Składniki:
 25 dag gotowanego mięsa wołowego lub cielęcego, 15 dag sera feta, puszka kukurydzy, po połówce czerwonej i zielonej papryki, duży pomidor, 2 średnie cebule, kiszony ogórek, kilka oliwek.
Sos:
2 łyżki oleju, łyżka soku z cytryny, ząbek czosnku, sól, pieprz


SMACZNEGO!!!



  
SAŁATKA ŚWIĄTECZNA

 Składniki :
Główka sałaty, 15 dag sera gouda, kilkanaście jasnych winogron, garść obranych włoskich orzechów, 2-3 wąsy szczypiorku.
Sos:
 2 łyżki oleju słonecznikowego, łyżka soku z cytryny, pół łyżeczki cukru, sól, pieprz 
 Sposób przyrządzania:
 Sałatę umyć, osuszyć, porwać na małe kawałki. Winogrona umyć, pokroić na połówki. Orzechy sparzyć. Ser pokroić w małe słupki, szczypiorek posiekać. Sałatę ułożyć w salaterce, na niej rozłożyć winogrona, ser, orzechy i szczypiorek. Olej wymieszać z sokiem z cytryny, przyprawić. Sałatę polać sosem.
SMACZNEGO!
!GRAŻKA





ĆWIKŁA

 Składniki:
 1 kg buraków, 3 łyżki chrzanu, 2 winne jabłka, pół kieliszka czerwonego wytrawnego wina, cytryna, kilka goździków, sól, cukier, gałązki natki pietruszki do dekoracji
Sposób przyrządzania:
 Buraki umyć i ugotować lub upiec. Cytrynę umyć w gorącej wodzie, przekroić, wycisnąć sok. Wystudzone buraki obrać, zetrzeć na tarce o małych oczkach. Jabłka umyć, obrać, wydrążyć gniazda nasienne, zetrzeć na tej samej tarce, co buraki. Wymieszać buraki z jabłkami i chrzanem. Do wina wsypać utłuczone goździki, zagotować na małym ogniu, wystudzić i przecedzić. Wlać do ćwikły. Doprawić sokiem z cytryny, solą i cukrem, wymieszać. Wstawić na 2 godziny do lodówki. Przed podaniem udekorować zieleniną.
  
SMACZNEGO!!!!
 GRAŻKA



ŻUREK



Żurek staropolski - składniki:

mięso wieprzowe z kością - 0.5 kilograma  suszone grzyby - 100 gramów Żurek z chrzanem i czosnkiem Knorr  kminek biała kiełbasa - 100 gramów  majeranek wędzony boczek - 100 gramów  ziele angielskie marchew - 1 sztuka  liść laurowy por - 0.5 sztuki  pieprz seler - 0.5 sztuki  śmietana - 100 mililitrów średniej wielkości cebula - 2 sztuki


Żurek staropolski - sposób przygotowania:
Wszystkie warzywa (z wyjątkiem cebuli) obierz, pokrój na mniejsze kawałki i zalej około 1,5 litra zimnej wody. Doprowadź do wrzenia.
Dodaj ziele angielskie, liść laurowy, suszone grzyby, pokruszony kminek oraz pieprz. Gotuj wywar powoli przez około godzinę, po czym usuń z niego warzywa.
Dodaj białą kiełbasę, pogotuj chwilę, by się sparzyła, a następnie wyjmij ją i odstaw na bok do ostygnięcia.
Cebulę oraz boczek pokrój w kostkę, podsmaż na patelni i dodaj do wywaru. Ziemniaki obierz i ugotuj oddzielnie.
Żurek z chrzanem i czosnkiem Knorr przesyp do miski, dodaj śmietanę, a następnie rozprowadź niewielką ilością wywaru.
Całość połącz z gotującą się zupą, nieustannie mieszając – by nie powstały grudki.
Dopraw żurek do smaku pieprzem, majerankiem i odrobiną soli (jeśli zachodzi taka potrzeba). Podawaj go z ugotowanymi ziemniakami i porcją białej kiełbasy
.SMACZNEGO!!!
W.G. PRZEPISY.PL









  
 CIELĘCINA FASZEROWANA

 Składniki:
 1,5-2 kg cielęciny, 18-20 pieczarek, łodyga selera naciowego, po pół czerwonej i żółtej papryki, 25 dag fasolki szparagowej mrożonej, 60 dag bardzo małych ziemniaków, sól, pieprz, 2 ząbki czosnku, olej, łyżka bułki tartej, pomidor do dekoracji
 Sposób przyrządzania:
 Mięso umyć, osuszyć, zrobić dość głębokie nacięcie. Starannie natrzeć mięso zmiażdżonym czosnkiem, solą i pieprzem. Pieczarki, seler i paprykę umyć, z selera oberwać listki, a paprykę pokroić w cienkie paski. Połowę pieczarek pokroić na grube plastry. W kieszeni mięsa ułożyć łodygę selera, pokrojone pieczarki i paprykę, posolić. Mocno związać nitką. Obsmażyć mięso na patelni, przełożyć do brytfanny i piec w temperaturze 190°C do miękkości, skrapiając od czasu do czasu wodą i olejem. Pozostałe pieczarki dekoracyjnie ponacinać, osolić. Na 15 minut przed końcem pieczenia dodać je do mięsa. Fasolkę opłukać, wrzucić na 10 minut do niewielkiej ilości wrzącej osolonej wody. Osączyć, dodać bułkę tartą wymieszaną z łyżką ciepłego oleju. Ziemniaki umyć, obrać, skropić olejem, przyprawić solą, wstawić do nagrzanego piekarnika mniej więcej na 25 minut. Pieczeń pokroić w plastry. Obok mięsa, na tym samym półmisku, ułożyć pieczarki, ziemniaki i fasolkę. Udekorować listkami selera i pomidorem.
SMACZNEGO!!!!
 GRAŻKA



  
KARKÓWKA NADZIEWANA

Składniki:
 1,2 kg karkówki bez kości, półtorej puszki ananasów w plastrach, 3 łyżki posiekanej natki pietruszki,
 3 nieduże pory, 4 łyżki bułki tartej, jajo, olej, sól, pieprz
Sposób przyrządzania:
 Mięso umyć, osuszyć, natrzeć solą i pieprzem. Obwiązać nitką i obsmażyć ze wszystkich stron na rozgrzanym oleju. Przełożyć do brytfanny, piec 30-35 minut w temperaturze ok. 200°C, podlewając od czasu do czasu niewielką ilością wody. Ananasy osączyć na sitku, 3-4 krążki zostawić do dekoracji, a resztę podzielić na dwie równe porcje. Jedną porcję pokroić w grubą kostkę, a drugą zmiksować. Zmiksowane ananasy połączyć z bułką, żółtkiem i natką, doprawić solą i pieprzem. Białko ubić na pianę, dodać do masy ananasowej, wymieszać. Podpieczone mięso posmarować masą i piec jeszcze ok. 20 minut. Pory oczyścić, umyć (jeden zostawić do dekoracji), pozostałe pokroić na małe kawałki i podsmażyć. Do podsmażonych porów wlać odrobinę wody, dodać sól, pieprz i ananasy pokrojone na kawałki. Dusić pod przykryciem 3-5 minut. Pieczeń wyjąć, pokroić na plastry, ułożyć na półmisku razem z duszonymi ananasami i porami. Udekorować ponacinanymi listkami surowego pora i krążkami ananasa.
SMACZNEGO!!!
 GRAŻKA



  
UDKA KURCZAKA Z OLIWKAMI

 Składniki:
 5 dużych udek, pół słoiczka zielonych oliwek bez pestek, cytryna, pół kieliszka białego wytrawnego wina, 2 ząbki czosnku, czubata łyżeczka przypraw ziołowych (rozmarynu, curry, papryki, imbiru), sól, pieprz, olej do smażenia 
 Sposób przyrządzania:
 Udka umyć, osuszyć, każde podzielić na dwie porcje. Natrzeć solą i pieprzem. Cytrynę wyszorować szczoteczką w gorącej wodzie, cienko obrać. Z miąższu wycisnąć sok, a skórkę pokroić w cienkie paseczki. Z łyżki oleju, trzech łyżek soku z cytryny i połowy ziół przygotować marynatę. Skropić nią udka i odstawić je na godzinę do lodówki. Mięso osączyć z marynaty, obsmażyć z każdej strony. Czosnek zmiażdżyć. Udka przełożyć do brytfanny, posypać ziołami i natrzeć czosnkiem. Piec ok. 45 minut w temperaturze 200-220°C, skrapiając od czasu do czasu wodą. Na 10 minut przed końcem pieczenia dodać osączone z zalewy i pokrojone oliwki, skórkę z cytryny i wino. Podawać z babeczkami ryżowymi lub pieczywem i surówką.
  SMACZNEGO!!!
!GRAŻKA





  
BARSZCZ BIAŁY



 Składniki:

- 2 średnie surowe białe kiełbaski; - duża cebula; - 5-6 ząbków czosnku; - kilkanaście ziaren pieprzu czarnego; - 5 listków laurowych; -Barszcz biały

- 40 dag ziemniaków; - 10 dag słoniny; - buteleczka kwaśnej śmietany 18%; - 2 jajka; - 20-30 dag kiełbasy zwyczajnej.-2 jajka, [dwa obiady dla dwóch osób]
Sposób przyrządzenia:
Do garnka wlać 2,5 litra zimnej wody, dodać listki, pieprz , obraną przekrojoną wzdłuż na cztery cebulę i obrane przekrojone wzdłuż ząbki czosnku. Zagotować, zmniejszyć ogień i włożyć białą kiełbasę (każdą oddzielnie). Kiełbasę parzyć (nie gotować!) ok. 40 minut
.  Wywar doprowadzić do wrzenia, wlać barszcz, mieszając zagotować i gotować na małym ogniu 10-15 minut ,.podawać z jajkiem przekrojonym w ćwiartki.
SMACZNEGO!!!!




SOS CHRZANOWY

Składniki:

(250g) śmietana 30(100g) smalec(50g) mąka pszenna(5g) pieprz sól, żółtka 5 sztuk sok z cytryny (20g)
Sposób przyrządzenia:
Chrzan utrzeć na drobnej tarce. Wymieszać z sokiem z cytryny. Na patelni rozgrzać smalec dodać mąkę i zrobić białą zasmażkę. Żółtka rozmieszać ze śmietaną. Do zasmażki dodać chrzan i śmietanę z żółtkami oraz przyprawy. Podgotować kilka minut ciągle mieszając. Sos wyśmienity jest do jaj, białej kiełbasy i szynki.
SMACZNEGO!!!





MAZUREK


SKŁADNIKI:

CIASTO
30 dag mąki pszennej
7 jaj
30 dag margaryny
30 dag cukru pudru
1 olejek migdałowy lub 1 cukier waniliowy
2 łyżeczki proszku do pieczenia
MASA
1 czekolada mleczna
2 łyżki mleka pełnotłustego
1 łyżeczka masła
lub
1 puszka gotowego karmelu
DODATKI
około 10-15 dag dowolnych bakalii (orzechy włoskie, laskowe, migdały, rodzynki)


PRZYGOTOWANIE:
Białka oddzielić od żółtek. Margarynę utrzeć, dodać cukier, żółtka, olejek, i mąkę połączoną z proszkiem do pieczenia, a na koniec ubitą na sztywno pianę z białek. Ciasto wyłożyć na wysmarowaną tłuszczem i obsypaną kaszą manną formę i piec około 20 minut w temperaturze 180°C, do suchego patyczka i zrumienienia ciasta, a następnie pozostawić do ostygnięcia. Przestudzony placek polać masą czekoladową wykonaną z rozpuszczonej na małym ogniu czekolady z dodatkiem mleka i masła lub wyłożyć masę karmelową i obsypać dowolnymi bakaliami.

SMACZNEGO!!!!!



DEKORACJE I DODATKI ŚWIĄTECZNE

























































































































JAJKO JAKO SYMBOL



Ze Świętami Wielkanocnymi najczęściej kojarzymy jajko. Było ono od zawsze symbolem filozoficznych rozważań nad początkiem świata i życia. Stanowiło ono pewien klucz poznawczy stosowany przez dociekającą prawdy ludzkość. Symbolika jajka "jako źródła wszelkiego początku", występuje w wielu kulturach na świecie. Uważa się je za metaforę ukrytego życia, tajemniczej siły istnienia i odradzania się życia w przyrodzie. Stąd też wywodzi się powiązanie symbolu jajka ze Zmartwychwstaniem. 


Jaja jako dekoracja
W czasie świąt Wielkiej Nocy jajka są malowane i ozdabiane (pisanki).
Zwyczaj ich dekorowania znany był już w starożytności. Najstarsze przykłady liczą ponad 5.000 lat. Są to pisanki z Asyrii, nieco późniejsze pochodzą z Egiptu, Persji, Rzymu i Chin. Kolorowo pomalowanymi jajkami Chińczycy obdarowywali się wraz z nadejściem wiosny.
W starożytnym Egipcie motywem zdobniczym jajek były skarabeusze z dwoma postaciami ludzkimi. W Kairze na jajkach uwieczniano wizerunki sławnych mężów. W Sudanie zamieszczane były cytaty z Koranu. Skorupki chińskich pisanek pokryte były misternymi miniaturami przedstawiającymi kwiaty wiśni, chryzantem, ptaków. Australijscy Aborygeni rzeźbili jaja strusie, traktując je jako świętość.
Do Europy zwyczaj zdobienia jaj przynieśli prawdopodobnie Persowie.
Jajka zdobiono w celach magicznych. W ludowych wierzeniach zwyczaj ten uważany był za jeden z warunków zapewnienia ciągłości świata.


W motywach zdobniczych ukryta była bogata symbolika: elementy solarne odwoływały się do takich wartości jak odrodzenie i wieczność, figury geometryczne były znakiem nieskończoności. Sama praktyka dekorowania skorupki miała spotęgować cudowne własności jajka.
Nie tylko w ornamentyce, ale i w barwach znajduje się wiele symboli: czerwień i biel oddają cześć domowym duchom opiekuńczym, a czerń i biel – duchom ziemi. Zieleń nawiązuje do odrodzenia przyrody i miłości, która wraz z rodzinnym szczęściem ukryta jest w brązie.
Dominującą barwą pisanek w kulturze chrześcijańskiej była czerwień. Na czerwono barwili jaja chrześcijanie pierwszych wieków w Armenii, w Austrii do I wojny światowej wyłącznie czerwone były wielkanocne jajka, a w kościele prawosławnym to do dziś tradycyjny kolor pisanki. Zwyczaj ten wiąże się z legendą dotyczącą zmartwychwstania Chrystusa:
Maria Magdalena, która pierwsza ujrzała Chrystusa zmartwychwstałego, pobiegła do domu. Zauważyła, że jajka w jej gospodarstwie zabarwiły się na czerwono. Podzieliła się nimi z apostołami, do których udała się z wiadomością.
Na pamiątkę zmartwychwstania kolor czerwony stał się symbolem zwycięstwa, radości i dobrych wiadomości. Dlatego ludowa tradycja chrześcijańska przypisywała szczególne znaczenie rumuńskiemu przysłowiu: kiedy zabraknie czerwonego jajka, to nastąpi koniec świata.
Jajami norymberskimi ze względu na kształt i miejsce produkcji nazywano pierwsze kieszonkowe zegarki.
Najdroższymi jajkami są jaja carskie ze złota, zdobione kamieniami szlachetnymi, projektowane i wykonywane dla rodziny cara Aleksandra III Romanowa w pracowni nadwornego złotnika Petera Carla Fabergé.




ZABAWY Z JAJAMI

Walatka (zwana też na wybitki) to osadzona w polskiej tradycji zabawa wielkanocna. Dwie osoby stukają się jajkami trzymanymi w dłoni – wygrywa ten, którego jajko nie pękło. Zamiast uderzania jajkami o siebie można je toczyć po stole.
Wielkanocnym zwyczajem, który wiąże się z pradawnym wierzeniem w słońce tańczące na niebie u progu wiosny, jest wrzucanie tzw. tańczącego jaja do źródła.
W wielu regionach Europy zachodniej zachował się zwyczaj, że podczas śniadania wielkanocnego rozbija się skorupki jaj monetami, uderzając jajkiem o jajko czy jajkiem o czoło.[potrzebne źródło]
W Meksyku popularne jest rozbijanie o głowę carcarones, wydmuszek wypełnionych konfetti. Zwyczaj ten wywodzi się ze starej meksykańskiej zabawy, znanej do dziś, zwanej Piniatą.
Świecki rodowód ma argentyńska ludowa zabawa ze śpiewem Zepsute jajko (hiszp. Huevo podrido), polegająca na usiłowaniu podrzucenia papierowej kulki (zepsutego jajka) jednemu z uczestników zabawy.






WRÓŻBY  WIELKANOCNE


Pisanki to szczęście zamknięte w skorupkach, to odradzające się życie. Do dziś wierzy się, że podzielenie się święconym jajkiem z bliskimi umacnia więzy i chroni rodzinę przed złymi wpływami z zewnątrz.

Jajko ma tak wielką i dobroczynną moc, że nawet jego skorupki są ważne. Jeśli kury dostaną je do zjedzenia będą miały dużo jajek. Jeśli zgniecione skorupki rozsypie się wokół domu zapewnia się mu ochronę; a przyczepione do drzwi wejściowych przyczyniają się do spokoju domowników.

Ze święconymi jajkami wiąże się wiele miłosnych wróżb. Gdy na stole znajdzie się parzysta liczba jajek – oznacza to dal panny szybkie zamążpójście. Obdarowywanie się przez zakochanych święconym jajkiem – oznaczało udany

Istniał zwyczaj, dzięki któremu kawaler w wielkanocną niedzielę mógł ofiarować pannie pisankę mówiąc „Chrystus Zmartwychwstał!” i trzykrotnie ją pocałowa

Śmingus-dyngus – czyli oblewanie się wodą w Wielkanocny Poniedziałek (nazywany również Świętym Lejkiem). Lanie wody było różne – na dworach polewano się delikatnie paroma kropelkami perfum, natomiast na wsiach królowały wiadra i konewki.


Wierzono, że woda w wielkanocny poniedziałek „przyda licu gładkości i rumieńca”. Dodatkowo, im większa liczba kawalerów oblewała dziewczynę tym większa była jej atrakcyjność. Mokrego ubrania nie trzeba było się wstydzić; wstydziły się natomiast dziewczyny, których nikt nie chciał oblewać.

Niektóre z tych wróżb i wierzeń pozostały do dziś... a niektórych (niestety) nikt nie pamięta. Może warto co poniektóre wskrzesić?







ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE


Wesołego królika co po stole bryka,
 spokoju świętego i czasu wolnego,
 życia zabawnego w jaja bogatego
i w ogóle wszystkiego, kurcze najlepszego!


Mazurków dwie tony,
 jajek jak balony,
kiełbasy wędzonej,
dużo chrzanu do niej,
słońca wiosennego,
uśmiechu promiennego.

Smacznego jajeczka Wielkanocnego,
dużego zajączka czekoladowego,
zdrowia nie zawodnego,
 wielu radości i przez całe świeta,
 samej wesołości.


 Najpiękniesze, świąteczne,
wielkanocne życzenia,
 składamy od serca.
Tęczowych pisanek,
na stole pyszności,
 mokrego dyngusa
 i wspaniałych gości.



Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych,
 pełnych wiary, nadziei i miłości.
Radosnego, wiosennego nastroju,
 serdecznych spotkań w gronie rodziny i wśród przyjaciół
 oraz wesołego "Alleluja"
życzy...

       
Wielu radosnych chwil
 na Święta Wielkanocne;
serdecznych spotkań rodzinnych
 i smacznego jajka, szczerze życzy...


Dzieląc się jajkiem,
 w te piękne Święta,
 życzymy samych radości.
Niech będzie zdrowie,
 niech będzie szczęście,
dobrobyt niech u Was gości.

Na stole święcone, a obok baranek,
Koszyczek pełny barwnych pisanek,
I tak znamienne w polskim krajobrazie,
W bukiecie srebrzyste wiosenne bazie.
zielony barwinek, fiołki i żonkile,
Barwami stroją, uroczyste chwile.
W dom polski wiosna wchodzi na spotkanie,
Gdy wielkanocne na stole śniadanie.


 Niech Chrystus Zmartwychwstały 
przyniesie Wam wiosenne kwiaty
radości, miłości, spokoju, szczęścia...
Wesołych Świąt


 Święto Wielkiej Nocy to czas otuchy i nadziei. 
Czas odradzania się wiary w siłę Chrystusa i w siłę człowieka.
Życzę aby Święta Wielkanocne przyniosły radość, 
pokój oraz wzajemną życzliwość. 
By stały się źródłem wzmacniania ducha.





TAPETY WIELKANOCNE













GIFY WIELKANOCNE


































Brak komentarzy:

Prześlij komentarz